2000’li yıllar ile başlayan akıllı telefon ve akıllı cihazlar furyasına son yıllarda akıllı mobilyalar da eklenmiştir. Tüketicilerin istekleri ve gelişen teknolojinin birleşimiyle bir ihtiyaç haline gelen “Akıllı Mobilya” üretimi son yıllarda fazlasıyla gelişmiş ve klasik mobilyaların yerini almıştır.

Son yıllarda üretimi artan akıllı mobilyalar artık lüks olmaktan çıkmış, ihtiyaca dönüşmüştür. Tüketicilerin akıllı cihazlar sayesinde her şeyin kolayına, hızlısına ve yakınında olmasına alışmasından kaynaklanan tembellik, günümüzde akıllı mobilyalara duyulan ihtiyaçları arttırmıştır. İnsanın gün içerisinde en çok kullandığı cep telefonunu şarj etmek için yerinden kalkmak istememesi ve telefon şarj olurken bırakmak istememesi mobilyalara USB girişinin eklenmesine sebep olmuştur. Yatak başlarına, koltuk kollarına ve çalışma masalarına entegre edilen USB girişleri tüketicilerin isteklerini tam anlamıyla karşılamaktadır.

      

      

Son yıllarda yapılan evlerin içlerinin küçük olması ve tam bir oda takımının sığmayacak olmasından da kaynaklanan ihtiyaçlar,  tasarımcıların gözünden kaçmamıştır. Dar alanlarda, işlevselliği ve fonksiyonelliği vaad eden tasarım mobilyalar tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Mobilya sektörü yavaş yavaş, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya ve istedikleri hızı yakalamalarına yardımcı olacak tasarımlara dönmeye başlamıştır.

Her sektör gibi mobilya sektörü de, teknoloji çağından oldukça fazla etkilenmiştir. Mobilyacılar, tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya ve trendleri takip etmeye başlamıştır. Bununla beraber klasik mobilya anlayışı önümüzdeki yıllarda tamamen ortadan kalkacak yerine daha çok akıllı mobilyalara bırakacaktır.