Okula yeni başlayacak olan çocuklar aynı zamanda yepyeni bir hayata da başlamaktadır. Çocukların okula motive olmuş bir şekilde başlamaları onların gelecek eğitim hayatları için oldukça önemlidir. Burada ebeveynlere oldukça fazla iş düşmektedir. Ebeveynler, çocuklarına okul hayatını anlayabilecekleri basit bir dille anlatmalı ve onları korkutacak herhangi bir söylemde bulunmamalıdır.

Yeni bir hayata ve maceraya başlayacak olan çocuklar kendilerini okul hayatlarında nelerin beklediği heyecanıyla gerilebilir ve okulun ilk günlerinde içlerine kapanabilir. Bu durum daha sonra çocukların okula gitmek istememesine ve bunun için anne babalarına ağlamalarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda ebeveynler çocuklarına yaptıklarının ve düşündüklerinin yanlış olduğunu, okulun ve okumanın aslında ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatmaya özen göstermelidir. Okulda kuracakları arkadaşlıkların ve arkadaşlarıyla vakit geçirmenin güzel bir his olduğunu anlatarak çocukları okula gitmeye özendire bilirsiniz. Ebeveynlerin yapmaması gereken en büyük davranış ise, çocuklarını tüm gün okul önünde veya bahçesinde beklemektedir. Bu davranış çocukların okula alışmasını geciktirip, okul sürecine adapte olmalarını zorlaştırır. Çocuklar sizin kalmanızı istese bile okulda beklememelidir. Anne ve babaların okulda beklememesi çocukların kendi kendilerine okul hayatına, arkadaşlarına, sınıfına ve öğretmenine alışabilmesi için en önemli kurallardan biridir.

Özellikle 6 yaşına kadar anne ve babasına oldukça bağlı yaşayan çocuklar bu dönemde diğer çocuklara göre daha uzun bir uyum süreci yaşayabilir. Ebeveynler bunun aslında normal bir süreç olduğunun bilincinde olmalıdır ve çocuğun okuluna uyum sağlayabilmesi için oldukça fazla çaba sarf etmelidir. Bilinmelidir ki, tüm çocuklar uzun veya kısa bir süre sonra okula, arkadaşlarına, sınıfına ve öğretmenlerine alışmaktadır. Okul hayatının ilk zamanlarında yaşanan tüm problemler aslında geçici bir dönemdir. Bu geçici dönemi kısa veya uzun tutmak ebeveynler ve çocukları arasındaki ilişkiye bağlıdır. Ebeveynler ve çocuklar arasında, sağlıklı ve iletişimi yüksek olan ilişkilerde çocuklar okula her zaman daha kısa sürede uyum sağlamaktadır.