Gençlerin çoğu, evdeki zamanlarının çoğunu kendi odalarında geçirmeyi tercih etmektedir. Odalarında kendilerine ait dünyaları olmasını isteyen gençler artık klasik bir odadan çok daha fazlasını tercih etmeye başlamıştır. Günümüz tasarımcıları da, gençlerin bu isteklerini göz ardı etmemiş ve klasik genç odası anlayışını bir kenara bırakarak fonksiyonel ve işlevsel genç odaları tasarlamaya başlamışlardır. Gençlerin kendi odaların kaliteli zaman geçirmesi anlayışıyla tasarlanan işlevsel genç odaları son yıllarda ailelerin ve gençlerin en çok tercih edilen odalarından olmayı başarmıştır.

Monotonluktan çabuk sıkılan gençler için kolay ve hızlı değiştirilebilir modüler parçalar artık genç odalarının vazgeçilmezi olmuştur. Fonksiyonellikte zirve yapan parçalar gençlere odalarında kendini özel ve özgür hissettirmeyi amaçlıyor. Komodin içerisinde çıkan puflar, dolap içine veya dışına monte edilebilen raflı bölmeler, telefon ve çantalar için özel olarak tasarlanan askılıklar ile genç odalar artık çok daha fonksiyonel. Özellikle dolap içlerinde yer alan çekmece ve raflar gençlere kendi odalarında eşyalarını diledikleri gibi düzenleme fırsatı vermektedir.

Bilinen bir şey vardır ki, o da gençlerin odalarında en çok yakın arkadaşları ile birlikte vakit geçirmeyi sevmeleridir. İşte bu noktada, tasarımcılar son yıllarda çokça tercih edilen karyola altına monte edilen “Arkadaş Yatak” fikriyle gençlere odalarında yepyeni bir işlevsellik kazandırdılar. Gençlerin ihtiyaçlarından yola çıkarak tasarlanmaya başlanan “Arkadaş Yatak” ve “Alt Karyolalar” odalarda aranan özgürlüğe kavuşmanın en önemli parçasından biri oldu. Yakın arkadaşları birbirinden ayırmayan “Alt Karyolalar” ile gençler odalarında her zamankinden daha özgür hissediyor.

Tasarımcılar “Alt Karyolayı” sadece karyola olarak bırakmayıp oturma kısmı ve bölmeler ekleyerek “Alt Karyolayı” yepyeni bir forma sokmayı başardılar. Gençlere dar alanlarda fonksiyonellik ve işlevsellik sunan oturma bölmeli “Alt Karyolalar” yeni neslin vazgeçilmezi olacak gibi duruyor.