Ergenlik dönemi, tüm çocuklarda ve ailelerinde pek çok değişikliği meydana getirmektedir. Çocuklar hormonlarının değişimiyle fiziksel ve duygusal olarak birçok değişim geçirmeye başlar. Bu dönemde çocuklar kendi içlerinde yaşadıkları sorunları çözmeye çalışırken olgunlaşmaya ve artık bir birey gibi düşünmeye başlarlar.

Ergenlik dönemi 9-11 yaşlarında başlayarak 17-18 yaşlarına kadar devam eden döneme verilen addır. Kızlarda ve erkeklerde farklı değişimler göstererek devam eden bu süreçte ebeveynlere oldukça fazla görev düşmektedir. Çocukların geçirdiği zor dönem göz önünde bulundurularak onlara karşı yaklaşımlarda dikkatli ve anlayışlı olunması gerekmektedir. Zaten kendi içerisinde değişimler geçirmekte olan çocuklar, bir de ailelerinin onlara zor zamanlar yaşatmalarını kaldıramayabilir ve bu dönemi daha da zor bir sürece dönüştürebilir. Ebeveynler çocuklarının geçirdikleri bu geçici dönemi anlayışla karşılamalıdır. Özellikle bu dönemde yalnız kalmak isteyen çocuklar her zaman olmasa da yalnız kalmalı ve beraber olmak için ısrar edici bir tavır sergilenmemelidir.

Ergenlik döneminde, çocukları en çok zorlayan değişimler duygusal ve zihinsel değişimlerdir. Arık bir birey olduğunun bilincine varmaya başlayan çocuklar, ilk başlarda bunun mücadelesini vermekte zorlanabilirler. Bu zorlanma onları, sinirli ve agresif bir tavır içerisine sokabilir. Ebeveynler bu dönemde çocuklarına her zaman anlayışlı olmalı, çocuklar yanlış bir şey yaptıklarında bunu doğru ve sakin bir dille çocuklarına açıklamalıdırlar. Bu dönemde çocukların duyguları çok çabuk değişebilir, çok mutlu olunan bir anda aniden durgunlaşıp düşünceli bir hale bürünebilirler. O anlarda çocukların üzerine gidilmemesi ve rahat bırakılması gerekmektedir. Bu rahat bırakılmalar çocuğun kendini yalnız hissedecek derece olmamalıdır. Çocuklar her zaman ebeveynlerinin onların yanında olduğunu hissetmelidir ki bu da ergenlik döneminin kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Bu dönemde çocukların fiziklerinde değişimler yaşanır. Artık çocukluğa ait vücut yapısı kendini normal bir insan görünüme çevirmeye başlar. Bu ani ve hızlı değişimler çocukların çoğunun hoşuna gitmez ve kendilerini beğenmemelerine neden olur. Dış görünümlerini beğenmeyen çocuklar bu dönemde bol kıyafetler giymeyi ve kendi vücutlarını arkadaşlarınınkiyle kıyaslamaya başlar. Ebeveynler, çocuklarına bu değişimlerin çok normal olduğunu, zamanında herkesin bu değişimleri geçirdiğini ve kötü bir şey olmadığını onların anlayabileceği bir dilde anlatmalıdır.

Ergenlik dönemi çocuklar ve ebeveynler için oldukça zordur. Bu zorluğu en aza indirmek ve çocuklara bu dönemi atlatmalarında yardımcı olmak için ebeveynlere oldukça fazla iş düşmektedir. Doğru yaklaşım ve doğru anlatım dili kullanılarak çocukların kendilerini soyutlamasına engel olunmalıdır.