Ders çalışmak, çocukların ve gençlerin belki de odalarında yaptığı en uzun zamanlı aktivitelerinden bir tanesidir. Yoğun sınav proje dönemleri ve sınav zamanlarına sıkı bir şekilde hazırlanan çocuklar, odalarında vakitlerinin çoğunu çalışma masalarında geçirmektedirler. Bu yoğun tempoda çocukların ders çalışma alanları oldukça önemlidir.

Çoğu uzman, çocukların çalışma masalarının düzenli olması ve etrafta onların dikkatini dağıtacak eşyalarının olmaması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Özellikle dikkati çok çabuk dağılan çocukların ebeveynleri bu konuya çok dikkat etmelidirler. Ders çalışırken göz hizasında yalnızca ders çalışma araçları olmalıdır ki diğer araç gereçleri onların dikkatini dağıtmasın. Tasarımcılar da bu bilinçle tasarladıkları çocuk ve genç odası çalışma masalarına alternatif ve kullanışlı aparatlar ekleyerek gözü yoran eşyaların o bölmelerde düzenli bir şekilde muhafaza edilmesine olanak sağlamıştır.

Tasarımcılar, tüketicilerin ihtiyaç ve arzularını karşılamak amacıyla yaptıkları uzun araştırmaları sonucunda, çalışma masalarına fonksiyonellik ve işlevsellik katmayı başarmışlardır. Öncelikle çocukların proje ve ödevlerini rahatlıkla koyabilecekleri aparatlar geliştirmişlerdir. Daha sonra çanta ve diğer aksesuarların göz önünde olmaması ama aynı zamanda kolay ulaşılabilir yerlerde olmasına özen göstererek aksesuar aparatları geliştirmişlerdir. Tüm bu aparatların, çocukların ve gençlerin ders çalışırken yerlerinden kalkmadan ve dikkatleri dağılmadan ulaşabilecekleri uzaklıkta olmasına özen gösterilmiştir.

Tüm bu çalışma masası tasarımları çocukların ders çalışırken dikkatlerinin dağılmasını en aza indirmek ve dağınıklığa engel olmak amacı ile geliştirilmiştir. Ebeveynler çalışma masası seçimlerinde tüm bu unsurlara dikkat etmelidirler. Önemli olan çocukların en az dikkat dağınıklığı ile ders çalışmalarına konsantre olabilmeleridir.