Klinik Çocuk Psikoloğu Yrd. Doç. Dr. Z. Deniz Aktan’a sorduk; Size göre çocuklar için ideal çalışma odaları nasıl olmalı? Bu konuda ebeveynlere verebileceğiniz tavsiyeler neler?

Öncelikle ebeveynlerin çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate alması çok önemli. Eşyalara karar verildikten sonra oda içine yerleştirilmesi ve odanın düzenin oluşturulması aşamasında yine çocuğun fikirlerini almak ve onu bu sürece dahil etmek çocuğun odasını kendine ait hissetme ve sahiplenme hissini arttıracaktır. Dolayısıyla bu durum da çocuğun odasıyla ilgili sorumluluk alma ve benzeri becerilerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Çocuğun genel olarak ders yapmak, kitap okumak vb. günlük rutin aktivitelerini odasında tamamladığını düşünürsek; iyi düzenlenmiş bir çalışma alanının tüm bu aktivitelerin kalitesini arttırmanın yanı sıra ders çalışma eğilimini arttırmaya da katkı sunacağını belirtmek gerekir. Bu bilinçle; çocuğun gelişimsel özelliklerine uygun bir çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edeceği raflar mutlaka çalışma alanı içinde yer almalıdır. Ayrıca, çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı ve doğru açıdan bolca güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmelidir. Odadaki ışığın doğrudan çocuğun gözüne gelmemesi ve loş bir ışık olmaması hem uyku düzeni hem de göz yorgunluğu ve algı dağılmasının önlenmesi açısından son derece önemlidir. Okul çağındaki çocukların ise okul öncesi döneme göre odalarının biraz daha sade, ferah ve huzurlu olması derslerine daha rahat konsantre olmalarına destek olur. Bu konuda projelerinde olmayı çok sevdiğim Çilek markasının çok özel ürünleri bulunuyor. Günümüzde Çilek gibi modern mobilya üreticileri, artık çocukların hayal güçlerine hitap eden tasarımlarla onların hayal güçlerini geliştirmelerini sağlamak için çalışıyor.