Sıcak yaz günlerinde, çoğu insan güneşten ve sıcak havadan nasıl korunacağını düşünürken, yaz hamileleri bu durumdan en çok etkilenenlerdendir. Özellikle hamileliğinin son 3-4 ayını yaz mevsiminde geçiren anne adayları sıcak havadan olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Hamilelik döneminde vücut ısıları oldukça yükselen anne adayları yaz mevsiminde sıcaktan korunmanın yollarını aramaktadırlar. Yaz hamileleri, bu dönemde doktorlarının verdiği tavsiyeleri dikkate almalı ve uygulamaya çalışmalıdır. Aksi halde çok fazla sıcak havaya ve güneşe maruz kalan anne adayları bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Peki, anne adayları bu aylarda sıcaktan ve güneşten korunmak için hangi yöntemleri uygulamalı ve ne gibi tedbirler almalıdır?

Çoğu uzman özellikle güneşin çok yoğun olduğu öğlen saatlerinde anne adaylarının dışarı çıkmasını ve güneş altında uzun vakit geçirmesini tavsiye etmez. Dışarı çıkmak durumunda kalan hamilelerin şapka takarak kendilerini muhafaza etmeleri ve bu zaman zarfında sık sık sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

Yaz aylarında geçirilen hamileliklerde yürüyüş ve spor yapmak isteyen anne adayları, yürüyüşlerini öğlen saatlerinde yapmamalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği bunaltıcı saatlerde yapılan yürüyüşler anne adaylarının sağlığına oldukça zararlıdır. Anne adayları yürüyüşlerini akşam saatlerinde güneşin dik gelmediği saatlerde yapmalıdır. Yaz aylarında akşam saatlerinde yapılan yürüyüşler anne adaylarının sağlığına yararlı olup bu yürüyüşler ile birlikte bolca sıvı tüketiminin de ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Yaz sıcaklarında anne adayları hafif ve bol sıvılı yiyecekler tüketmeyi tercih etmelidir. Ağır ve bol yağlı yiyecekler bu mevsimde hamileleri daha da zorlayacağından, sık sık hafif yiyecek tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle bol meyve tüketimi yaz aylarında oldukça önemlidir. Taze meyveler sıcak havalarda anne adaylarının direncini ve gücünü arttıracağından çok fazla tercih edilmelidir.