Hamilelik dönemde anne adayları psikolojik, fiziksel ve duygusal açılardan birçok değişim geçirmektedir. Bu değişimler anne adaylarını en çok zorlayan psikoloji değişimdir. Bu değişimlerle baş etmek anne adayları için ilk başlarda zorlu bir süreç olabilir. Bu dönemde özellikle baba adaylarının eşlerine olan destekleri ve onların yanında olmaları oldukça önemlidir.

Psikolojik değişimler, anne adaylarında mutluluk gibi olumlu etkenlerde yaratmasının yanında hüzünlü olma, kaygı ve endişe duyma ve mutsuz olma gibi ruh hallerine de sokabilir. Anne adayları özellikle hamileliğin ilk aylarında bebeklerinin sağlıklı olması ve tutunabilmesi adına çok fazla kaygı ve endişe yaşamaktadırlar. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında anne adayları ve bebekleri arasında bir bağ oluşmaya başlar çünkü anne yavaş yavaş bebeğinin varlığını hissetmeye başlar. Bununla beraber anne, gebeliğin son 3 ayına kadar çok fazla sorun ve endişe yaşamaz. Fakat gebeliğin son 3 ayında bazı anne adaylarının doğumun yaklaşmasıyla bir korku oluşabilir. Anne adayları bu zamanlarda çocuğu ve kendisi için gelecek kaygısı yaşamaya başlayabilir. Sürekli doğumdan sonraki zamanları düşünerek kendini yorabilir

.Fiziksel değişimler ise, ilk aylarda çok fazla kendini göstermez hatta çoğu anne adayı hamile değilmiş gibi hissedebilir. Bunun en büyük nedeni anne adaylarının bebeklerini hissedememeleri ve henüz karnın büyümemiş olmasıdır. Bu aylarda yalnızca hafif şişkinlik hisseden anne adaylarından bazıları ise mide bulunmasından şikayetçi olabilir. Ama bu mide bulantıları genelde sadece gebeliğin ilk aylarından kendini gösterir ve ilerleyen zamanlarda yok olur.

4 ve 5. aydan sonra anne adaylarının fiziğinde gözle görülür bir şekilde değişimler yaşanır. Bu değişimler kimi anne adaylarını bunalıma sokabilir. Kendi vücudunu beğenmeme ve eskisiyle kıyaslama gibi durumlar yaşanabilir. Ama bilinmelidir ki bu dönem geçici bir dönemdir ve hamilelik sonlandıktan sonra tüm anne adayları eski fiziğine geri dönebilir. Gebeliğin son aylarında anne adayları iyice büyüyen karınlarından dolayı rahat hareket edememekten şikâyet edebilir. Bunun nedeni şişkinlik ve aslında karnında ağır bir yük taşımaktan kaynaklanmaktadır. Gece uyumakta zorlanan anne adayları artık sabırsızlıkla bebeklerinin doğaca günü bekler.

Gebelik dönemi özellikle anne adaylarının geçirdiği değişimlerden dolayı çokta kolay olmayan bir dönemdir. Bu zorluk ve kolaylık anne adaylarının kişiliğine ve bünyesine bağlı olarak değişebilir. Kimi anne adayı hamileliğini rahat geçirirken kimi anne adayı bu dönemde oldukça zor zamanlar geçirebilir. Gebelik döneminde, anne adaylarına en büyük destek baba adaylarından olmalıdır. Baba adayları eşlerinin bu zor döneminde onların yanında olmalı ve anlayışlı tavırlar ile onlara destek olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu dönem geçici bir dönemdir.