Tematik çocuk odalarının çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini biliyor musunuz?

 

Ebeveynler bu konuya kulak kabartın

Günümüz çocukları, özellikle okul öncesi evrede oyunları sırasında ilgilerini çeken hayali kahramanları taklit eder ve çevrelerinde uyarıcı anlamında yer alan TV, tablet ve çizgi film kahramanlarından etkilenirler.  Bu süreç sonrasında seçilen kahramanlarla özdeşim kurma sürecinde o kahramanı simgeleyen oyuncaklar, kıyafetler, kalemler, silgiler ve benzeri materyallere aşırı ilgi gösterirler. Hatta odalarının dekorasyonunun da o karakterle tasarlanmasını isterler. Peki, bu karakterlerle kurgulanmış odaların yani tematik çocuk odalarının çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini biliyor musunuz? Gelin bu konuda Çilek için açıklamada bulunan Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan’a kulak kabartın.

 

Tüm ailelerin bildiği bir şey vardır ki o da çocuklarının sevdikleri ve hayalinde kahramanlarda donatılmış bir odaya sahip olması. Seçilen kahramanlarla özdeşim kurma sürecinde o kahramanı simgeleyen oyuncaklar, kıyafetler, kalemler, silgiler ve hatta mobilyalar, çocuklar için odalarını sahiplenme, yalnız başlarına uyuma ve odalarında efektif vakit geçirmelerini sağlayan önemli bir unsur.

Psikolog Dr. Aktan: Çilek, çocukları yormayan odalar tasarlıyor

Bu farkındalıkla ailelerin çocukları pozitif yönde etkileyen temaları tercih etmeleri konusunda uyaran Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan, ilköğretim döneminde olan çocuklar için matematik becerilerine desteklemek amacıyla sayılarla dekore edilmiş bir odanın çocuk için eğitici olabileceğini belirtti. Farkındalıkla oluşturulmuş bir odanın çocukların hayal dünyalarına katkı sağlayacağını aktaran Psikolog Dr. Aktan, çocukların hayalinde canlandırdığı kahramanlarla bu odalar sayesinde özdeşim kurarak, odasında geçirdiği vaktin miktarını arttırabileceğini söyledi. Öte yandan, 2 yaş öncesinde de bebeklere ait temalı odaların kullanıldığını gözlemlediğini söyleyen Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan,

“Özellikle Çilek’in 0-2 yaş grubu için de pastel tonların kullanılarak, çocuğu yormayan ve uyku düzenine de olumlu etkileri olan harika odalar tasarladıklarını biliyorum. Temalı odaları çocukların duyum ve algılarının yetişkin düzeyine yakın bir gelişim evresine geldiğinde çocuk açısından daha bilinçli kullanıldığını düşünürsek de 2-6 yaş arası çocuğun hayal dünyasındaki süper kahramanların ve çocuğun ilgi alanlarının ön planda olup, daha canlı renklerin hakim olduğu odalar kullanılabilir.  6 yaş sonrası ise yavaş yavaş oda temalarının ders çalışmaya da uygun hale getirilerek biraz daha sadeleştirilmesi, artık sadece oyun amaçlı kullanılmayan odaların ders yapmaya da uygun, fazla dikkat dağıtmayacak ayrıntılarla dekore edilmesi oldukça önemli. Ergenlik dönemine gelindiğinde ise hem oda ergonomisi hem de ergenin kişisel zevkleri göz önünde bulundurularak, adeta bir hobi odası şeklinde dizayn edilen odaların bu gurubun daha fazla ilgisini çektiğini belirtmek mümkün.”

 

“Temalar çocukların yaş aralığına uygun mesajlar içermeli”

Öte yandan temalar tasarlanırken çocukların yaş aralığına uygun mesajlar içermelerinin önemli olduğunun altını çizen Psikolog Dr. Aktan, davranış bozukluklarına itebilecek olumsuz nesnelere oda temalarında yer verilmemesine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan, “Son yıllarda çocukların ağırlıklı olarak oynamayı tercih ettikleri bilgisayar oyunu kahramanlarının da oda teması olarak seçildiğine tanık olmaya başladım. Oysa söz konusu oyunların çocuğu davranış bozukluklarına ittiğini ve olumsuz özellikleri olan hayali kahramanla bütünleşmenin, çoğu zaman söz konusu kahramanı kullanarak çocuğu akran zorbalığına yönelttiği bilimsel olarak da ispatlanmış durumda. Dolayısıyla, içinde şiddete yönelik mesajlar içeren materyallerin bulunduğu temaların çocuk psikolojisi için zararlı olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan temalı mobilyalar çocuğun duygusal zeka gelişimine paralel olarak 12 yaşa kadar kullanılabilir. Çünkü bu dönem de somut düşünme becerilerinde profesyonellik kazanan çocuk artık ergenliğe ve soyut düşünce evresine hazırlık yapmaktadır. Dolayısıyla temalı odalar bu yaş çocuğu için fazlaca çekici gelmeyebilir. Ama yine de farklı ülkelere ait görseller, farklı ırklardan insan portreleri, doğa sporlarının sergilendiği görseller ve müzik dehaları gibi ergenin ilgisini çekebilecek küçük ayrıntıların resmedildiği temalar, bu yaş grubu için de zaman zaman tercih edilebilir” dedi.