Bebekler ilk dişlerini genellikle 6. ayından itibaren çıkarmaya başlıyor ve 30. ay ile birlikte diş çıkarma dönemi son buluyor. Tabi bu her bebek için aynı değildir, bazı bebekler daha erken veya geç bu döneme başlayabilir. Bu da bebeğinizin bünyesi ve genetik yapısıyla alakalıdır.

Diş çıkarma dönemi bebekler ve ebeveynleri için oldukça zorlu bir dönemdir. Çünkü bu dönemde bebekler yoğun ağrı ve diş etlerinin kaşınmasından dolayı oldukça agresifleşebilir. Bu ağrılar ve yoğun kaşıntılardan dolayı bebekler yemek yemek istemez ve bu da annelerini zorlayabilir. Hatta bazı bebeklerde bu dönemde emmeyi bırakma gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumdan kaynaklı olarak bebekler kilo verebilir ama anneler bilmelidirler ki bu çok normal bir durumdur. Bebeklerin diş çıkarma döneminde genelde sıvı besinlerle beslenmesine özen gösterilmelidir. Çok sıcak ve soğuk olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Anne sütüne devam edilmeli ve dişlerini kaşıyabileceği havuç, salatalık gibi yiyecekler verilebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

  • Salya Akıtmak
  • Yanak ve Çene Bölgesinde Kızarıklık
  • Öksürük
  • Ateşlenme
  • Ağrı
  • İştahsızlık
  • İshal

 

Bebekleri Diş Çıkarma Döneminde Rahatlatmanın Yöntemleri

Bebeklerin diş çıkarırken rahatlatılması için yapılabilecek birkaç basit yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi soğuk uygulanmasıdır. Anneler temizledikleri ellerini soğuk suya tuttuktan sonra bebeklerinin ağrıyan bölgelerine yavaş hareketlerle masaj yapabilir veya soğuk ve katı meyve vererek ağrıyı ve kaşıntıyı en aza indirebilir. Bebekleri bu dönemde rahatlatmanın bir diğer ve önemli yöntemi ise diş kaşıyıcılardır. Eczanelerden ve bebek mağazalarından kolaylıkla bulunabilen diş kaşıyıcılar bu dönemde bebeklerin en büyük kurtarıcılarıdır.

Diş çıkarma döneminde bebeklerde ateş yükselmesi ve öksürük sık sık görülebilir. Ebeveynler bu durumunda bilincinde olmalı ve bebeklerinin ateşinin kritik bir noktaya geldiğini düşündükleri an doktorlarına başvurmayı ihmal etmemelidirler.