2 yaş, bebeklerin en zor dönemlerinden bir tanesidir.  Daha önce bebeğinizde görmediğiniz ve görmeye alışık olmadığınız hareketler siz anneleri şaşırtabilir. Sakin bebekler bu yaş ile birlikte bir anda öfkeli hareketler sergilemeye başlayabilir.

2 yaşına kadar annelerin rahatlıkla kontrol edebildikleri bebekleri, bu yaştan itibaren tam tersine dönmeye başlar. Ön ergenlik olarak adlandırılan bu dönem aslında tüm bebeklerde yaşanan ve olağan bir durumdur. Bu durumun nedenlerinden bir tanesi olan şey ise, bebeklikten çıkıp çocukluğa adım atan bireylerin yapmak istediklerini ve söylemek istediklerini tam olarak ifade edememesinden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde çocuğunuzun sergilediği özgür hareketler aslında bu yaş için normal davranışlardır. Bu dönemde kendi benliğini az da olsa kavramaya ve anlamaya başlayan çocuklar özgürce hareket etmek ve istediklerini yapmakta ısrarcı davranırlar.

Bu zor dönemlerde ebeveynlere oldukça fazla görev düşmektedir. Çocuklarının aşırı ters davranışlarını sakinlik ile karşılamalı ve onları daha da uzaklaştıracak tepkiler verilmemesi gerekmektedir. Çocuklara karşı verilen sakin ve onun davranışlarını onaylamayan tavırlar zamanla çocuğunuzun bu davranışlarını zayıflatacak ve bir süre sonra bu davranışları bırakmasına neden olacaktır. Çocuğun geçirdiği öfke nöbetlerini genellikle görmezden gelmeli veya sakin tavırlar ile onu sakinleştirmeye bu tavırlarını onaylamadığınızı göstermeniz gerekmektedir.

Ebeveynler ve bebeklikten çocukluğa geçen bebekleri için oldukça zor olan bu dönemde yapılan hatalar çocukların ileri yaşlarında kalıcı hasara yol açabilir. Ebeveynler bunun bilincinde olmalı ve çocuklarının öfke nöbetlerinde sakin kalmayı asla bırakmamalıdırlar.